Stargazing Program

After two long years, the dancers of Steps Ahead are excited to be back ‘on the boards’ presenting our highly anticipated return to full audience capacities and to bask, once again, in the footlights. “Stargazing” will take you on a cosmic journey, exploring inner and outer space, beyond our confined lives during the past 20 months. Dancers of all ages perform inspired, award-winning choreography in many genres including ballet, modern, contemporary, stage and street. Join us in wonder and astonishment at Steps Ahead’s, “Stargazing”.

1.30 pm – Pre-Show Entertainment – Steps Ahead Performance Group 2022

Rooted Choreography J. Cross

La La Land (Choroegprahy Award Core Dance) Choreography C & H Newcombe

Don’t be the Bunny (Choreography Award Core Dance) Choreography B & L Blake

Blinded Choreography C & H Newcombe

Seven Seas  Choreography C & H Newcombe

Run (Choreography Award Core Dance, Cowichan Festival Gala) Choreography B & L Blake

Through the Looking Glass  Choreography C & H Newcombe

6.30 pm Pre-Show Entertainment – Graduates of Steps Ahead Dance 2022

Natalie Geldart – Since I’ve Been Loving You – Choreography S. Mason & K. Deelman (Prism Dance Connections)

Amelie McLean – An Ending, A Beginning – Choreography L. Blake

Brianna Younger – Ain’t No Other Man – Choreography A. Staples

Georgia Young – Sent from Above – Choreography A. Staples

Meghan Lewthwaite – Fit – Self Choreographed

Naz Ozlu – Fragments – Choreography J. Cross

Allison Vliet and Hannah Armstrong – Quantum Entanglement – Choreography Allison Vliet

Act 1

1. Gravity – Teacher, Lorraine Blake – Choreographer, Julianna Cross — Intermediate Foundation Ballet Eva Armstrong, Danica Calverley, Paige Davies, Emma Desjardins, Riley Hedquist-Marshall, Raina Hope, Julia Hussey, Yunuo (Chelsea) Lin, Jordyn Reynolds, Reese Richter, Sage Tousaw, Gia Van Herwaarden, Qianhui (Coco) wang, Malea Watkins 

2. Paquita – Teacher and Choreographer, Amy Staples — Open Ballet Peyton Bomans, Lyndzie Brizzi, Gillian Duta, Colbie Hall, Meghan Lewthwaite, Sadie MacDonald, Naz Ozlu, Chloe Pyne-Mercier, Georgia Young, Brianna Younger 

3. Moonbeams – Teacher and Choreographer, Julianna Cross — Primary Ballet Award Class Isla Burshtyn, Rowan Lemke, Abigail Lewis, Summer Prieur, Kendall Smithson 

4. Lyra – Constellation of the Harp – Teacher and Choreographers Hayley and Cat Newcombe — Grade 4 Ballet Amelia Calverley, Macy Dixon, Avery Lemke, Alexis Parrett, Sophie Reynolds, Reese Richter, Fiona Stewart 

5. Halley’s Comet – Teacher and Choreographer, Jenny Kosmenko — Sr. Contemporary Hannah Armstrong, Lyndzie Brizzi, Nicole Glover, Meghan Lewthwaite, Amelie McLean, Naz Ozlu, Allison Vliet, Georgia Young, Brianna Younger 

6. Planetarium – Teacher, Julianna Cross – Choreographer, Lorraine Blake — Primary Ballet Kylee Carter, Selah Humphrey, Ellie Jenkins, Amber Kinghorn, Zoe Koontz, Ksenia Makarenko, Rylee Merkens, Josephine Scheunhage, Sophie Tarnowski, Finley Warner, Sullivan Warner, Ariella Williams 

7. Moon Phases – Teacher and Choreographer, Bryony Blake — Grade 6 Ballet Emma Anzarut, Cathleen Carlin, Nicole Glover, Colbie Hall, Ash (Rachel) Hamilton, Abby Jones, Sadie MacDonald, Aysia Millar, Chloe Pyne- Mercier, Daria Sharpe, Ruohan (Doris) Wen 

8. Catch a Falling Star — Teacher and Choreographer, Julianna Cross — Pre-Primary Dance Amer Ali, River Brandson, Addison Duncan, Audrey Geiger, Everly Hyllestad, Willow Interlandi, Mila Klaptocz, Imogen Lewis, Rylie Machek, Zariah Mudaliar, Mackenzie Todd 

9. Aurora Borealis — Teacher and Choreographer, Lorraine Blake — Grade 3 Ballet Maggie deLusignan, Eloise Frankham, Sophie Laughey, Ainsley McPherson, Kaitlyn Pearson, Willow Prieur, Olivia Ross, Merissa Smith, Zoey Winter 

10. Saturn — Teacher and Choreographer, Jen Kosmenko — Advanced Foundation Ballet Naz Ozlu, Calista Phillips, Allison Vliet 

11. Mr. Golden Sun — Teacher and Choreographer, Julianna Cross — Musical Movement Margot Amiel, Elsie Atherton, Matthew Burshtyn, Calla DeClark, Sloane DeClark, Emily Deis, Kiera Geiger, Elsa Larkin, Taylor Urbaniak- Stone 

12. Star Wars — Teacher and Choreographer, Jen Kosmenko — Grade 7 Ballet Hannah Armstrong, Peyton Bomans, Lyndzie Brizzi, Gillian Duta 

FINALE

15 Min Intermission

Act 2

1. Life on Mars — Teacher and Choreographer, Cat and Hayley Newcombe — Advanced 1 Modern Peyton Bomans, Lyndzie Brizzi, Gillian Duta, Naz Ozlu, Allison Vliet, Brianna Younger 

2. Little Green Aliens — Teacher and Choreographer, Cat and Hayley Newcombe — Primary Acro London Bates, Brettley Clark, Addison Duncan, Rylee Merkens, Adeline Murphy, Josephine Scheunhage, Lucille Scheunhage, Kendall Smithson, Arabella Van den Berg. 

3. The War of the Worlds — Teacher and Choreographer, Hayley and Cat Newcombe — Intermediate Modern Cathleen Carlin, Rachel French, Nicole Glover, Colbie Hall, Lyla Hatton, Abby Jones, Yunuo (Chelsea) Lin, Sadie MacDonald, Aysia Millar, Daria Sharpe 

4. Digital Love — Teacher and Choreographer, Bryony Blake — Intro to Modern Isla Burshtyn, Elizabeth Duggan, Payton Evans, Rachel Jansz, Rowan Lemke, Abigail Lewis, Lillia Miles-Pickup, Teodor Cahlin Popa, Summer Prieur, Lucille Scheunhage, Kendall Smithson 

5. Dancing in the Moonlight — Teacher and Choreographer, Cat and Hayley Newcombe — Intermediate Jazz Danica Calverley, Paige Davies, Riley Hedquist-Marshall, Julia Hussey, Reese Richter, Sage Tousaw, Gia Van Herwaarden 

6. Time Warp — Teacher and Choreographer, Bryony Blake – Senior Street & Stage Peyton Bomans, Lyndzie Brizzi, Margaret French, Rachel French, Nicole Glover, Colbie Hall, Ash (Rachel) Hamilton, Lyla Hatton, Abby Jones, Meghan Lewthwaite, Sadie MacDonald, Stella Wolfe, Brianna Younger 

7. Space Jam — Teacher and Choreographer, Bryony Blake — Jr. Tap Elizabeth Duggan, Rowan Lemke, Thea Mills, Teodor Cahlin Popa, Charlotte Reynolds, Lucille Scheunhage, Stefan Sharpe, Kendall Smithson, Zoey Winter 

8. Shining Star — Teacher and Choreographer, Bryony Blake — Grade 4 Tap Eva Armstrong, Amelia Calverley, Danica Calverley, Colbie Hall, Montana Melville, Janelle Sharpe, Gia Van Herwaarden 

9. Asimov’s “Foundation” — Teacher and Choreographer, Hayley and Cat Newcombe — Senior Open Modern Peyton Bomans, Lyndzie Brizzi, Gillian Duta, Naz Ozlu, Allison Vliet, Georgia Young, Brianna Younger 

10. The Milky Way — Teacher and Choreographer, Hayley and Cat Newcombe — Jr. Acro Amelia Calverley, Makenna Clark Hunt, Sydney Gardiner, Sophie Laughey, Olivia Ross, Janelle Sharpe, McKenzie Snowden, Charlotte Van den Berg, Annette Van den Berg. 

11. Moondance — Teacher and Choreographer, Bryony Blake — Grade 6 Tap Nicole Glover, Colbie Hall, Ash (Rachel) Hamilton, Lyla Hatton, Abby Jones, Sadie MacDonald, Daria Sharpe, Stella Wolfe 

12. Cosmic — Teacher and Choreographer, Lorraine Blake — Gr 3 Modern Maggie deLusignan, Sophie Laughey, Avery Lemke, Ainsley McPherson, Thea Mills, Kaitlyn Pearson, Willow Prieur, Olivia Ross, Stefan Sharpe, Merissa Smith 

13. Black Hole — Teacher and Choreographer, Hayley and Cat Newcombe — Intermediate/Senior Acro Annette Blumel, Yunuo (Chelsea) Lin, Juliet McDaniel, Hanna Sheepwash, Sage Tousaw, Gia Van Herwaarden 

14. MIB — Teacher and Choreographer, Bryony Blake – Senior Street & Stage Peyton Bomans, Lyndzie Brizzi, Margaret French, Rachel French, Nicole Glover, Colbie Hall, Ash (Rachel) Hamilton, Lyla Hatton, Abby Jones, Meghan Lewthwaite, Sadie MacDonald, Stella Wolfe, Brianna Younger 

15. Asteroids — Teacher and Choreographer, Cat and Hayley Newcombe — Grade 5 Modern Eva Armstrong, Amelia Calverley, Danica Calverley, Paige Davies, Emma Desjardins, Macy Dixon, Riley Hedquist-Marshall, Alexis Parrett, Reese Richter, Fiona Stewart, Sage Tousaw, Gia Van Herwaarden, Malea Watkins 

16. Space Girl — Teacher and Choreographer, Bryony Blake — Senior Tap Peyton Bomans, Lyndzie Brizzi, Gillian Duta, Nicole Glover, Meghan Lewthwaite, Calista Phillips, Allison Vliet 

17. Jet Set — Teacher and Choreographer, Bryony Blake – Jr. Broadway Grace Clark, Maggie deLusignan, Sophie Laughey, Avery Lemke, Saoirse McDowell, Ainsley McPherson, Thea Mills, Kaitlyn Pearson, Olivia Ross 

18. The Phoenix — Teacher and Choreographer, Cat and Hayley Newcombe — Senior Jazz Peyton Bomans, Lyndzie Brizzi, Gillian Duta, Nicole Glover, Colbie Hall, Daria Sharpe, Allison Vliet, Georgia Young, Brianna Younger 

Finale

Awards – 7 pm show only

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *